Vademecum rynku pracy > Praca w organizacjach pozarządowych > Jak nawiązać współpracę? > Założenie organizacji
Założenie organizacji
Szczególnym sposobem na utrzymanie aktywności zawodowej poprzez zaangażowanie się w działalność organizacji pozarządowej jest utworzenie takiej organizacji. Jak napisaliśmy we wcześniejszych rozdziałach Vademecum, w Polsce działają różne typy organizacji, ale my koncentrujemy się na fundacjach i stowarzyszeniach.
Fundacja
Fundację powołuje fundator lub fundatorzy. Podpisanie aktu notarialnego musi być poprzedzone przygotowaniem statutu. W tym dokumencie zawarte są wszystkie podstawowe informacje o fundacji – w tym nazwa, cele, sposoby ich realizacji, zarząd itp.
Gdy jest przygotowany statut i podpisany akt notarialny o powołaniu fundacji, pozostają formalności rejestracyjne, w tym wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego.
Stowarzyszenie
Stowarzyszenie powołują członkowie, minimum 7 osób. Podczas zebrania założycielskiego są podejmowane uchwały o powołaniu stowarzyszenia, przyjęciu statutu, wyborze komitetu założycielskiego, ewentualnie o wyborze zarządu i komisji rewizyjnej (która musi być w każdym stowarzyszeniu).
Stowarzyszenie, o którym piszemy w Vademecum (stowarzyszenie rejestrowe), również podlega wpisowi do krajowego Rejestru Sądowego.
Jeżeli zechcą Państwo poznać szczegóły prawne i organizacyjne powoływania fundacji lub zakładania stowarzyszenia, to warto zajrzeć na www.ngo.pl. Na tym portalu znajduje się bardzo ciekawa, rozbudowana i stale aktualizowana zakładka „Poradnik”, w której można znaleźć informacje o wszystkich aspektach działania nowej organizacji.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi formami zaangażowania w działalność NGO:
Powrót do strony źródłowej: