Vademecum rynku pracy > A może własna firma? > Jak pracuje się na własny rachunek?
Jak pracuje się na własny rachunek?
Dlaczego ludzie chcą podjąć działalność gospodarczą? Często deklarują, że jest to sposób na rozwiązanie problemów w pracy. W dotychczasowej pracy źle układała się współpraca z zespołem, wykonywanie zadań razem z dojazdem zajmowało 10 godzin dziennie, szef niesprawiedliwie rozdzielał zadania, trudno było o uzyskanie nieplanowanego urlopu itp. Wydaje się, że we własnej firmie pracuje się samodzielnie (bez konieczności znoszenia humorów kolegów), na pracę można przeznaczyć tyle czasu, ile się zechce, nie ma szefa i nikt nie mówi, co i kiedy robić, a wyjazd na urlop można zorganizować w każdej chwili. Niestety, życie przedsiębiorcy wygląda trochę inaczej. Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z kontaktami z klientami (można nawet powiedzieć, że jak nie ma klientów, to nie ma firmy), a ich oczekiwania i humory wymagają dużo większej umiejętności utrzymania kontaktów niż ma to miejsce w grupie znających się i współpracujących kolegów. Osoba prowadząca działalność gospodarczą odpowiada za wszystkie aspekty działania firmy – nie tylko za wykonanie usługi lub wyprodukowanie produktu, ale również za zakup materiałów, współpracę z transportem, prowadzenie akcji promocyjnej, księgowość a nawet utrzymanie czystości w biurze lub warsztacie. Może w pracy etatowej szef był niesprawiedliwy, ale przydzielał tylko część obowiązków – inne sprawy pracownika nie obchodziły. We własnej firmie musi wszystko zrobić sam i nawet nie ma kogo spytać o radę. Ten natłok obowiązków i oczekiwania klientów sprawiają, że we własnej firmie pracuje się codziennie 10 godzin albo dłużej, a o dłuższym urlopie też często trzeba zapomnieć, nawet o tym dawno zaplanowanym.
Dlatego wyraźnie trzeba powiedzieć, że działalność gospodarcza to nie jest sposób na rozwiązanie problemów z dotychczasową pracą. A na pewno nie najprostszy ze sposobów.
Z drugiej strony, nie jest też dobrze, gdy ktoś z góry odrzuca możliwość pracy na własny rachunek, argumentując to dojrzałym wiekiem, brakiem pieniędzy na start czy niedostatkiem wiedzy o przepisach, procedurach itp.
Osoby, które mają już za sobą wiele lat aktywności zawodowej, mają też bardzo duże doświadczenie i szeroki zakres rozwiniętych umiejętności. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że nie poradzą sobie z wykonywaniem pracy na własny rachunek, szczególnie w sytuacji, gdy firmę będą prowadzić zgodnie z charakterem dotychczasowej pracy lub zgodnie z doświadczeniem zdobytym poza oficjalnym zatrudnieniem, np. podczas wieloletniej realizacji swojego hobby. Osoby dojrzałe mogą mieć obawy, czy poradzą sobie z formalnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej i czy wystarczy im pieniędzy na uruchomienie biznesu. Na szczęście, te problemy zostały już w dużym stopniu rozwiązane. Działa wiele instytucji i organizacji wspierających osoby wchodzące na ścieżkę samozatrudnienia. Realizowane są różne programy i projekty finansowane ze środków krajowych i Unii Europejskiej, które ułatwiają podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wchodzą w życie przepisy, które do minimum ograniczają formalności i obciążenie finansowe na starcie działalności. Można działać w pewnym sensie „na próbę”. W dalszej części naszego Vademecum przedstawiamy Państwu informację o wielu z nich.
Zanim jednak pomożemy znaleźć wsparcie na starcie własnej firmy, omówimy podstawowe cechy działalności gospodarczej jako sposobu na utrzymanie aktywności zawodowej osób dojrzałych. Doskonale wiemy, że ryzyko niepowodzenia skutecznie odstrasza wiele osób w wieku okołoemerytalnym od podjęcia nowego wyzwania. Dlatego warto poznać nie tylko szanse związane z prowadzeniem własnej firmy, ale również dobrze ocenić towarzyszące temu ryzyka.
Wyobrażenia a rzeczywistość
Odpowiedzialność za wszystkie aspekty
Waga doświadczenia i umiejętności
Liczne ułatwienia dla zakładających firmę
Zapraszamy do kolejnych rozdziałów na temat prowadzenia działalności gospodarczej: