Vademecum rynku pracy > Dobre praktyki utrzymania aktywności zawodowej > Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów
Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów
(Gdańsk)
Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów jest innowacyjną propozycją przygotowaną i prowadzoną przez Gdański Urząd Pracy. Oferta Centrum będzie obejmować zarówno usługi związane z aktywizacją zawodową, jak i społeczną oraz kulturalną dojrzałych gdańszczan. W chwili, gdy przygotowujemy dla Państwa tę informację, Centrum działa niecałe trzy miesiące i ostateczny kształt propozycji przygotowanych przez doświadczony zespół doradców dopiero się tworzy.
W pierwszym kwartale 2019 roku uruchomiono program pilotażowy, którego celem jest skuteczna pomoc stu osobom w wieku powyżej 60 lat w znalezieniu pracy. Zaplanowano, że dojrzałe osoby, które przystąpią do programu, będą mogły skorzystać m.in. ze szkoleń, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a nawet biletów do kina. Dostępne i bezpłatne będą dla nich też niektóre świadczenia medyczne.
Centrum ma siedzibę w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej, a więc mieści się poza główną siedzibą urzędu pracy. Takie rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej, gdy gdański urząd uczestniczył w tworzeniu innego ośrodka – Centrum Rozwoju Talentów. Okazuje się, że ciągle wiele osób ma problemy z szukaniem pomocy w urzędzie pracy. Zmiana szyldu znacznie ułatwia nawiązanie kontaktu. Z kolei z faktu, że w Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów na klientów czekają doświadczeni doradcy wynika, że jakość oferowanych usług będzie wysoka.
W październiku 2018 roku otwarcie Centrum zostało poprzedzone premierową edycją Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów. Osoby dojrzałe nie zawiodły i tłumnie stawiły się w hali AmberExpo. Na miejscu czekały na nich różne atrakcje, ale również możliwości pozyskania dodatkowego dochodu do emerytury. Swoją ofertę specjalnie dla tej grupy osób przygotowało ponad 50 pracodawców. I chyba nie żałowali, bo przez kilka godzin przy ich stoiskach trudno było o wolne miejsce.
W Gdańsku mieszka około 120 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat. Zauważenie ich potencjału i potrzeb jest niezwykle ważne dla jakości życia mieszkańców, ale również może być rodzajem koła ratunkowego dla miejscowego rynku pracy, na którym obecnie brakuje chętnych do podjęcia zatrudnienia, nawet na część etatu.
Należy mieć nadzieję, że dobra praktyka Gdańska dość szybko znajdzie naśladowców w innych miastach.
Więcej informacji:
Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 30/32
Tel. 0 800 125 155
e-mail: centrum@pracaseniorow.pl
Zapraszamy zapoznania się z innymi przykładami dobrych praktyk: