Aktywny senior

Aktywny senior

(Mława)

Dobra praktyka z Mławy to przedsięwzięcie, które umożliwiło wielu osobom dojrzałym utrzymanie aktywności zawodowej, ale pomysł zrodził się w trochę młodszych głowach. To jednocześnie działania dotyczące ekonomii społecznej, której w Vademecum poświęciliśmy sporo miejsca.

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS jest przedsiębiorstwem społecznym, czyli podmiotem ekonomii społecznej. Jego znakiem rozpoznawczym jest skrzat Helpik, który corocznie znajduje kilkanaście tysięcy klientów w całej Polsce i za granicą. Skrzat to rodzaj szmacianej lalki, którą szyją seniorki na maszynach w siedzibie Stowarzyszenia. Pomysł zaczął się od dostrzeżenia problemu społecznego. Z Mławy do pracy w innych krajach wyjechało w poprzednich latach dużo młodych osób. Ich los zapewne się poprawił, ale w rodzinnym mieście zostali rodzice – emeryci. Prasa opisywała dość obszernie zjawisko eurosierot, czyli dzieci, których rodzice pracują za granicą. Nie zwracano jednak uwagi na fakt, że samotność jest też problemem dojrzałych rodziców. Dlatego postanowiono zorganizować atrakcyjne zajęcia dla osób dojrzałych. Już na pierwsze spotkania przychodziło bardzo dużo osób, a zgłaszane potrzeby były tak różnorodne, że powstał problem finansowania działalności. Oczywiście, zawsze można liczyć na wsparcie samorządu, lokalnych przedsiębiorców itp. Takie rozwiązanie jednak stwarza poczucie czasowości i nie jest pewne. Dlatego postanowiono szyć skrzaty i je sprzedawać. Zarobione pieniądze są przeznaczane na organizację wycieczek, pielgrzymek, zakup opału na zimę itp. Duży sukces sprzedaży sprawił, że można było organizować i finansować coraz więcej działań. A apetyt rośnie w miarę jedzenia… Skoro o apetycie mowa, to należy wspomnieć o uruchomionej przez Stowarzyszenie restauracji, w której można zjeść prawdziwe babcine potrawy przygotowywane według domowych receptur. To właśnie jest przedsiębiorstwo społeczne.

Z całą pewnością mają Państwo swoje talenty, które można wspólnie wykorzystać do podjęcia ciekawej działalności gospodarczej. Ta praca powinna być wynagradzana tak, jak każda inna praca. A jeżeli klientów będzie dużo i uzyskane ceny zapewnią interesujący zysk, to pojawią się środki na realizację ważnego celu społecznego.

Przykład Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS pokazuje, że to może się udać, a podjęte działania mogą zaangażować bardzo dużą grupę osób.

Zapraszamy zapoznania się z innymi przykładami dobrych praktyk:

To już wszystkie części Vademecum. Dziękujemy!